top of page

ALPAKOTERAPIA

          ALPAKOTERAPIA – jedna z dziedzin zooterapii po dogoterapii i hipoterapii, która od niedawna zagościła w Polsce. Polega na współpracy pacjenta i terapeuty z alpaką.

          Alpaki są zwierzętami inteligentnymi i ciekawskimi, mają bardzo łagodne usposobienie oraz – co ma bardzo ważne terapeutyczne znaczenie – delikatne, miękkie i hipoalergiczne futro (które nie zawiera lanoliny). Nie wykazują zachowań agresywnych, są przyjazne w stosunku do ludzi.

          Alpaki to roślinożerne ssaki pochodzące z Ameryki Południowej, ich naturalne środowisko to góry Andy, gdzie żyją na wysokości od 3500 do 4700 m n.p.m.. Można je spotkać głównie w Peru, Boliwii i Chile. Są zwierzętami stadnymi, z wyglądu podobne do lamy, ale są od nich mniejsze i bardziej towarzyskie.

          Alpakoterapia nie stanowi samodzielnej metody leczenia, jest formą wsparcia dla dzieci i dorosłych z różnego rodzaju deficytami czy zaburzeniami rozwojowymi. Podczas zajęć z alpakoterapii zwierzęta można głaskać i przytulać. Zajęcia terapeutyczne prowadzone są indywidualnie i w zależności od możliwości i potrzeb pacjenta aktywność można rozszerzyć o spacery i czynności pielęgnacyjne. Już samo patrzenie na alpaki powoduje wydzielanie w człowieku endorfin czyli hormonów szczęścia. Kontakt z alpakami relaksuje, wycisza, pomaga w przełamywaniu barier psychicznych, budowaniu pewności siebie i przełamywaniu własnych lęków.

 

          Zwierzęta nie dzielą ludzi na biednych i bogatych, wykształconych mniej lub bardziej, kochają mimo wszystko…

logo_zagroda_edited.png
bottom of page